Powikłania w przebiegu ospy wietrznej
2

A A A

Infekcja wirusem VZV, która powoduje chorobę zwaną ospą wietrzną, najczęściej przebiega dość łagodnie. Jednak możliwe są poważne powikłania, zwłaszcza gdy chorują starsze dzieci oraz dorośli, którzy wcześniej jej nie przebyli. Ospa jest niezwykle groźna dla osób z rozmaitymi upośledzeniami odporności, ponieważ wirus może u nich wywołać stany poważnie zagrażające życiu.

Najczęstsze powikłania

Najczęściej u chorych na ospę wietrzną diagnozuje się w późniejszej fazie rozmaite zakażenia skóry, które gojąc się pozostawiają na skórze blizny – jest to efekt infekcji bakteryjnych, do których dochodzić może podczas np. intensywnego drapania.

Kolejnym następstwem ospy może być zapalenie płuc. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że do tego typu powikłań rzadko dochodzi u dzieci, a dotyczą one raczej osób dorosłych.

Często także dochodzi do zapalenia ucha środkowego, które początkowo wywołane przez wirusy, przekształca się później w zakażenie bakteryjne (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis).

Po przebyciu ospy wietrznej może dojść jeszcze do poważnej choroby, jaką jest zapalenie mózgu, które wymaga natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych. Szybkie rozpoznanie jest o tyle ważne, że nieleczony proces zapalny obejmujący mózg prowadzi do trwałego uszkodzenia tkanki nerwowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta. W przebiegu zapalenia mózgu wyróżnia się jeszcze objawy móżdżkowe, takie jak niezborność ruchowa.

Do grupy powikłań, występujących już nieco rzadziej, zaliczyć można kłębuszkowe zapalenie nerek oraz rozmaitego typu zapalenia stawów. Wskutek pewnych przekształceń może również dojść do zajęcia przez wirus tkanki wątrobowej, co prowadzi do jej zapalenia.

Powikłania w ciąży

Ospa wietrzna może stać się chorobą niezwykle groźną u kobiet w ciąży. Jeżeli do zakażenia wirusem VZV doszło w pierwszym okresie jej trwania, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u nowonarodzonego dziecka. Ospa wietrzna stanowi również dość duże ryzyko w czasie okołoporodowym – wówczas może dojść nawet do śmierci płodu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*