Ospa wietrzna u Twojego dziecka? Dowiedz się, jak je pielęgnować!
13

A A A

Tylko niewielki odsetek osób chorych na ospę wietrzną, to dorośli. Mówi się nawet, że prawie 100 procent przypadków zachorowania dotyczy dzieci od 1. do 15. roku życia.

Ospa należy do chorób, których leczenie wymaga wyłącznie łagodzenia objawów, czyli uciążliwej i bardzo swędzącej wysypki na całym ciele. Najczęściej w pierwszej fazie rozwoju choroby rozwija się ona na tułowiu, potem obejmuje szyję, twarz i skórę głowy. Na samym końcu wysypka pojawia się na kończynach, chociaż zdarza się, że w tych miejscach ona nie występuje. W procesie leczenia wysypki ospy wietrznej zmienia się kolejno jej postać.

Najpierw przybiera postać czerwonych plamek, które z czasem przeobrażają się w grudki. Następnie grudki przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. W kolejnym etapie pęcherzyki zmieniają się w krostki, które z czasem wysychają, tworzą specyficzne strupy i w końcu odpadają. Czasami pozostawiają one na skórze ciemne przebarwienia a nawet blizny.

Łagodzenie świądu

Wysypce towarzyszy bardzo dokuczliwy świąd skóry, który w przypadku dzieci jest bardzo trudny do opanowania. Stąd pielęgnacja chorego na ospę wietrzną dziecka, wymaga w szczególności złagodzenia wspomnianego swędzenia. Drapanie krostek może doprowadzić do licznych nadkażeń, a te z kolei mogą prowadzić do poważnych powikłań a nawet do śmierci. Rozdrapywanie krostek skutkuje również pozostawieniem po nich nieładnych, szpecących blizn.

Ospa wietrzna u Twojego dziecka? Dowiedz się, jak je pielęgnować!O sposobie leczenia świądu decyduje lekarz i najczęściej podejmuje indywidualne decyzje co do łagodzenie tego nieprzyjemnego objawu, w zależności od wieku dziecka. Najczęściej jednak zalecane jest smarowanie ciała dziecka preparatami miejscowymi typu „puder płynny”, które w swym składzie zawierają składniki przeciwświądowe, miejscowo znieczulające i jednocześnie odkażające.
W celu zmniejszenia swędzenia można również wykorzystać maść cynkową lub gencjanę.

Dbanie o higienę

W procesie leczenia ospy wietrznej bardzo istotną rolę odgrywa właściwa higiena chorego dziecka. Należy pamiętać, że każde rozdrapanie krostek może wywołać zakażenie licznymi bakteriami, w tym również paciorkowcami i gronkowcami. Aby uniknąć tego typu powikłań, należy regularnie kąpać dziecko w letniej wodzie, często zmieniać bieliznę, pościel i na bieżąco skracać paznokcie.

Dla uzyskania dokładnego odkażenia skóry chorego, można do kąpieli dodać nadmanganian potasu, a nawet zmienioną chorobowo skórę przemyć alkoholem metylowym.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku dzieci z obniżoną odpornością i wystąpieniem powikłań, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Pierwszym sygnałem powinno być nadkażenie krostek, które wystąpią mimo właściwej pielęgnacji skóry. Najczęściej w takich przypadkach lekarz zapisze maści lub kremy zawierające antybiotyk, a nawet leki antybiotykowe podane doustnie. W bardzo ciężkich przypadkach, wskazane będzie nawet leczenie preparatami sterydowymi (kortykosteroidy).

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki można zastosować leki obniżające temperaturę ciała, z wyjątkiem pochodnych kwasu salicylowego (aspiryny). Skróceniu dolegliwości związanych z ospą wietrzną mogą pomóc doustne leki przeciwwirusowe (np. Zovirax). Nie zaleca się ich jednak przy łagodnym przebiegu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*