Ospa wietrzna u dorosłych
5

A A A

Szacuje się, że blisko 90% populacji przebyło zakażenie wirusem varicella zoster w wieku dziecięcym – takie zjawisko jest o wiele bardziej korzystne z uwagi na powikłania, których dziecko najczęściej unika. Poza tym, dorośli chorujący na ospę najczęściej podlegają samoizolacji, gdyż objawy tej przypadłości są mało estetyczne. Tak więc powikłania i wygląd powodują, że właśnie dorośli przechodzą ospę wietrzną znacznie gorzej niż dzieci, również pod względem psychicznym.

Przebieg

Wirus powodujący wspomnianą chorobę charakteryzuje się dużą zaraźliwością. W naszym klimacie wysyp zachorowań pojawia się najczęściej w końcowych tygodniach zimy oraz wczesną wiosną. Jest to związane z podatnością na rozmaite infekcje, która po zimie jest dość duża.

Przebieg zakażenia wirusem VZV u osoby dorosłej jest zazwyczaj dość gwałtowny i często dochodzi do powikłań. Choroba zaczyna się dość niewinnie, ponieważ przed wystąpieniem jakichkolwiek zmian skórnych, pojawia się niezbyt wysoka gorączka, oscylująca w granicach 37,5 stopni Celsjusza. Później jednak objawy zaostrzają się i o dużym szczęściu można mówić wtedy, jeśli pojawi się tylko bakteryjne zakażenie skóry. Jest to najczęstsze z występujących powikłań i w większości przypadków niegroźne dla życia. Jedyną po nich pozostałością mogą być drobne, ale szpecące blizny, dlatego, aby tego uniknąć, zabrania się rozdrapywania krost i strupków.

Ospa wietrzna u dorosłychZnacznie bardziej poważne konsekwencje dla zdrowia u dorosłych mogą mieć zakażenia układu nerwowego oraz serca. Często pojawia się także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie mózgu, które wymagają natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych. W przypadku jego zaniechania choroba może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanki nerwowej, a w przypadku znacznego upośledzenia odporności – nawet do śmierci pacjenta.

U pewnej liczby chorych na ospę wietrzną stan zapalny rozwija się w mięśniu sercowym, co prowadzi do częściowej niewydolności układu krążenia oraz do objawów z nią związanych. Bez wątpienia najczęstszym powikłaniem w przebiegu ospy wietrznej u dorosłych jest zapalenie płuc. Niekiedy upośledzenie czynności tego narządu jest tak duże, że zachodzi konieczność podłączenia chorego do respiratora.

Profilaktyka

Najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym jest z całą pewnością szczepionka, której zażycie jest rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że dawniej preparaty nie były dostępne na taką skalę co dziś, dlatego dorośli, którzy nie przebyli ospy wietrznej w dzieciństwie i nie szczepili się przeciwko niej, powinni to uczynić jak najszybciej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*